Haka Dansı Workshop!

Haka dansı resmi olarak ilk kez 1888’de Yeni Zelanda Yerli Takımı ALL BLACKS tarafından uluslararası bir ragbi maçından önce sunuldu.

Geleneksel Maori kabile dansı olan HAKA, güçlü ve enerjik bir toplantı açılışı sağlayabilir, ya da kalabalık gruplar için eğlenceli bir takım çalışması aktivitesi sunabilir. Farklı profildeki insanları bir araya getirebilen ve ortak bir deneyim yaşamalarını sağlayan bu savaş dansı, akıllarda uzun süre kalacak bir motivasyon ve dinamizm oluşturacaktır.

Haka ile yüksek motivasyon!

Kabile liderinin “Çağrı” kükreyişiyle heyecan verici bir start anı sonrasında, geleneksel kostümleriyle Maori kabilesi dansçıları kendi performanslarını sergiler. Sonrasında sıra size gelir. Dansçılarımız geleneksel savaş dansı olan Haka’nın figürlerini, dans esnasında söylenen kelimeler ve anlamlarını grubunuza öğretecek ve onların coşkusuna sizin de katılmanızı bekleyecektir.

Ortalama 1,5 saat süren bu etkinlik 50 kişiden 500 kişiye kadar farklı profildeki katılımcılara hitap etmektedir.

Haka workshop organizasyonlarımız için artık dünyanın önde gelen performans ekiplerinden biri ile anlaşma yaptık. İngiltere’den kurumunuz için özel olarak gelecek eğitmen ve ekipler dilerseniz bu savaşçı dansı hakkında size özel bir kısa sunum yaptıktan sonra eğitim çalışmalarına başlayacaktır. 

Finalde yüksek motivasyon ve adrenalin dolu bir senkronize dans performansını ekibinizle birlikte büyük bir kurumsal şova dönüştürmek sizin elinizde.

Haka hakkında bilmeniz gerekenler:

Haka, geleneksel olarak savaşa bir takımı hazırlamak için kullanılan, Yeni Zelanda’lı Māori kabilesinin eski bir duruş dansıdır. Düşmanla karşılaşmadan önce, savaş alanında, ya da savaşa gitmek için kendi köylerini terk ederken gerçekleştirildi.

Haka’nın vahşi doğası, savaşçıları zihinsel ve fiziksel olarak savaş gerçeğine ve kaçınılmaz çatışmaya hazırlardı.

‘Ka Mate, Ka Mate’

Bugünkü orijinal “All Black haka” olan Ka mate, 19. yüzyılın başlarında Ngāti Toa Rangatira kabilesinden ünlü Māori savaşçı şefi Te Rauparaha tarafından bestelendi.

Te Rauparaha, kendisini işlediği bir suçtan dolayı cezalandırmak isteyen düşman kabilesinden kaçıyordu. Kuzey Adası’nın merkezi platosunda kovalanırken, şef Te Wharerangi bir çukura gizlenmesine yardımcı oldu ve sonra karısı Te Rangikoaea’ya çukur girişinde oturmasını söyledi.

Düşman hareket ettikten sonra, Te Rauparaha çukurdan çıktı. Orada, şanslı kaçışının kutlamalarında ve Te Wharerangi ve halkının önünde, çukurun derinliklerinde bestelediği Ka mate’i, Ka mate’i canlandırdı.

‘Kapa o Pango’

Ka mate, Ka mate, 2005 yılında Dunedin’deki Carisbrook Stadyumu’nda Güney Afrika’ya karşı oynanan bir maçtan önce sunulan yeni haka Kapa o Pango’ya kadar “All Blacks” tarafından gerçekleştirilen tek haka idi.