Hazine Avı

Kimse Hazine Avı takım aktivitesini bizden daha iyi bilmiyor!

Define avı olarak da bilinen Hazine Avı oyunu, “scavenge hunt” versiyonu ile beraber, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzlerce uygulamasını yaptığımız çok özel bir aktivite. Manhattan’da başlayıp, Brooklyn, Staten Island, Bronx ve Queens’i de dahil olduğu 7 saatlik exclusive bir uygulamasını da yaptık, yüzlerce katılımcı ile mistik şehrimiz Mardin’de de… Gece yarısı Polonezköy ormanlarında da yaptık, Kapadokya’nın eşsiz güzelliğinde de…

Hazine avı oyunu, yapısı gereği yaratıcılığa açık ve esnek bir oyundur. İster Sultanahmet’te tarihi mekanlarda antik kriptoloji teknikleri ile, isterseniz Büyükada’da bisikletlerinize atlayıp yol haritanızı takip ederek veya Antalya’da toplantı otelinizin çevresine saklanmış ipuçlarını takip ederek olağanüstü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Neden biz?

Kurumsal şirketlere, derneklere, hatta arkadaş gruplarına bile bu kadar çok sunmuş olmamızın 2 sebebi var. İlki, bu aktiviteyi özgün ve dünya standardlarının üzerinde bir içerik ile sunmamız, hatta limitlerine kadar zorlamamız, diğeri ise oyunun esnek yapısı ile çok farklı konseptere evrilebilme özelliğidir.

Bu aktivitenin kurgusunda talebiniz doğrultusunda firmanızın kurumsal değerleri, toplantının teması, şirket mottosu, kampanya sloganı gibi değerler işlenebilir, sosyal medya görevleri ve kurumsal sorular da eklenebilir. Geçmişte çok sayıda şirket bu alandaki uzmanlığımız dolayısı ile direkt satış ekiplerini, birleşme süreci yaşayan şirketlerini, firmaya yeni katılan elemanlarını ve yabancı iş ortaklarını bize teslim etti. Olası proje fikirlerini sizinle yapacağımız toplantıda anlatacağız.

ABD şubemiz, New York Timeout dergisi tarafından 2019 yılında şehirdeki en iyi 7 aile macerasından biri olarak gösterildi.

HAZİNE AVI bizim uzmanlığımız!

Mütevazi değiliz, çünkü bu akviteyi en özel haliyle ve en yüksek frekansta biz sunuyoruz. Türkiye’de ve ABD’de tüm versiyonlarını 350’den fazla takım için organize ettiğimiz ve özel ilgi duyduğumuz bir aktivitedir hazine avı. Scavenger hunt, Treasure Hunt, Topkanın sırları, Gece Hazine Avı, İstanbul’un sırları, Operasyon İstanbul ve daha nice farklı konsept ve isimde uygulamasını yaptık.

Antik kriptolojiler ile basit ipuçlarının kombine edilmesi, farkındalık isteyen yönlendirmeler ile problem çözümü için gerekli olan yaratıcı düşünce alanlarının sunulması, Hazine Avı aktivitesini team building aktivitelerimiz içinde eşsiz kılıyor.

Hazine Avı nedir?

Özellikle kamuya açık olmayan alanlarda uygulanan, önceden yapılan keşif sonrası, çeşitli ipuçlarının birbirinden görece uzak noktalara yerleştirildiği, şifreler ve bulmacalardan oluşan bir problem çözüm aktivitesidir.

Ekipler, önceden yerleştirdiğimiz ipuçlarını, karşılaştıkları şifreli problemleri çözerek ve birlikte hareket ederek bulacak ve sonunda büyük hazineye ulaşacaklardır. Bunu yaparken kendilerine sağladığımız hazine avı kit çantalarında bulunan “dechiper” kod çözücüleri ve diğer malzemeleri de kullanmak zorunda kalacaklar. Hatta bu çantanın içinde ekiplerinizin oyun boyunca taşıyacakları kilitli bir mini sandık da bulunmakta.

Format hakkında

Biz, dönüm noktası olan 2006 yılında üzerinde çok çalışarak, uzun yıllardır sunulan bu uygulamayı, antik kriptolojiler ile donatıp, Hazine sandığını bulmak için tüm takımların biraraya gelmesi gereken bir format ile dünya çapında beğenilen bir deneyim haline getirdik.

Takımlar kendi aralarında mücadele ederlerken aslında finaldeki hazine sandığına sadece biraraya gelerek ulaşabilecekler, ama bunu son ipucuna kadar bilmeyeceklerdir. Bunu sağlıklı bir şekilde organize etmek, takım performanlarını birbirlerine yakın şekilde organize etmek ciddi ama çok ciddi bir iş!  Uzun yıllar harcadığımızdan emin olabilirsiniz.

Genelde ekipleri çok fazla zorlamamak için sandığı uygun bir yere saklarız. Ancak süre, lokasyon ve içerik doğrultusunda, zaman zaman toprağa gömülü bir hazine sandığı için kürekler, eldivenler, gece yön bulmaları için fener ve pusulalar sağladığımız çok sayıda uygulama yaptık.

Ne yapıyoruz?

Ekibinizi her biri 5-8 kişiden oluşan daha küçük ekiplere ayırıyoruz. Hazine Avı kit çantasını ekibe teslim ettikten sonra ilk ipucu ile macerayı başlatıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek bu aktivitede çeşitli açık ve kapalı mekanları önceden yaptığımız keşif ile hava şartları ve müsaitlik durumunu da dikkate alarak planlıyoruz.

Nerede oynanır?

Toplantı otelleri, şirket binaları, fabrikalar, depolar, açık hava tesisleri gibi aklınıza gelen etrafı çevrili her mekanda ve o mekanla ilişkili yakın mesafeli açık alanlarda oynanabilir. Önemli olan önceen asılacak ipuçlarının meraklılar tarafından koparılmayacak şekilde kontrol edilebilen bir alan olmasıdır. Kamuya açık alanlarda yine ciddi bir modifikasyona uğrattığımız ve ipuçlarını toplu halde eklediğimi yol haritaları kullanarak oynattığımız “scavenger hunt” konsepti uygulanmalıdır.

Ne kadar sürer?

75-120 dakika sürecek şekilde hazırlanır. Özellikle ürün lansmanları, şirket birleşmeleri ve büyük etki yaratması beklenen organizasyonlarda uzun süren ve kapsamlı deneyimler hazırlayabiliyoruz. 2019 yılında New York’ta, 7 saat süren ve 5 mahalleyi kapsayan çok özel bir organizasyon yaptığımızı belirtmek isteriz.

Kaç kişi oynayabilir?

Klasik Hazine Avı için ideal kişi sayısı 15-75*

*Daha büyük takımlar için Scavenger Hunt konseptine geçmek ideal olacaktır. Scavenger Hunt tekniği ile 10000 kişinin bile oynamasında hiç problem çıkmayacaktır.

Takımlar kaç kişiden oluşmalı?

İdeal olanı 5-6 kişilik takımlardır.

  • Katılımcı gruptaki kişi sayısı azaldıkça 2-3 kişilik takımlar ve sayı büyüdükçe 8-10 kişilik takımlara bölünmek mümkündür.
Yağmur / Kar yağarsa ne olur?

Hiçbirşey! Yağmurda da defalarca yaptık, kar yağarken de. Hazine Avı uygulamaları, yapı olarak bir ipucunun nerede olduğunu önceden tespit etmeye dayalı olduğu için, takımlar kendileri hava şartlarından koruyacak bir yerde ipuçlarını çözmekte ve sadece ipucunu almak için kısa süreli açık hava şartlarına maruz kalmaktadır. Yani bir sonraki ipucunun nerede olduğunu anlamak için ekiplerinizin dışarıda kalmalarına gerek yok. Kapalı mekanda şifreyi çözüp, sonrasında yeni ipucunu aldıktan sonra tekrar güvenli bir yerlere geçme imkanları mevcut.

Takımlar nelerle karşılaşacak?

Problem çözümü, problem çözümü ve problem çözümü…

Ekiplerinize çocuk oyunu gibi basit yönlendirmeler ve kolay ipuçları sunacağımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı klasik sorularımız 5 kişilik bir ekip tarafından ortalama 15-20 dakikada çözülebiliyor. (Bu yüzden her organizasyonda kullanmayız! 🙂

Süreye ve alanın büyüklüğüne bağlı olarak veya ekibin profiline bağlı olarak hazine avı takım aktivitesinn zorluk derecesini ayarlayabiliyoruz.

Amaç takım çalışması, hedef büyük hazineye ulaşmak. Sizi yıllardır büyük emek ve uzmanlıkla uyguladığımız, en çok tercih edilen teambuilding aktivitesi olan Hazine Avı’na çağırıyoruz.