KAHKAHA YOGA WORKSHOP

Hindistan’ın Mumbai kentinden bir doktor olan Dr. Madan Kataria, 1995’ten beri insanların düzenli olarak gülmek için toplandığı, dünya çapında 5.000 kahkaha kulübünü ortaya çıkaran “Kahkaha Yogası” kurucusudur. Ancak Kataria, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla öğretmen yetiştirerek bu kültürü çok daha yaygınlaştırmayı umuyor. Kataria, “Hedefimiz, sevgi ve kahkahalara inanan uluslararası bir topluluk oluşturmaktır.” diyor.

Kataria, kahkahaların neden beden için iyi olduğunu şöyle açıklıyor. “Gülmeye başladığınızda, kimyalarınız değişir, fizyolojiniz değişir, mutluluk yaşama şansınız çok daha fazladır” diyor. “Kahkaha Yoga, bedeni ve zihni mutluluk için hazırlamaktan başka bir şey değildir.”

Kurumsal Avantajlar

Başlangıçta sosyal kulüp hareketi olarak başlayan Kahkaha Yoga şimdi şirketlere ve kuruluşlara güçlü operasyonel faydalar sağlamaktadır. Dünyanın dört bir yanında şirketler Kahkaha Yoga’yı çalışanlarına sunuyor ve onları derinden etkileyebildiğini görüyor. Hatta çalışanların önemli bölümü, bu workshoplar sonrasında daha mutlu olduklarını, artan verimlilik, daha iyi iletişim, daha iyi ekip çalışması ve tolerans konusunda gelişim kaydettiklerini belirtiyorlar.

Kahkaha Yogası, İş ve Performansın Geliştirilmesine Nasıl Yardımcı Olur?
İşyeri Stresi

Stres yönetimi için birçok araç mevcut olsa da, Kahkaha Yogası eşsiz, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve duygusal stresi azaltmaya yardımcı olan bir sistemdir. Hem beden hem de zihin üzerinde aynı anda çalışır. Aralık 2006’da Hindistan’ın Bangalore şehrinde yapılan bir araştırma, 50 IT uzmanının, tükürüklerindeki kortizol seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak stres seviyelerinde düşüş tespit etmiştir.

Verimliliği arttırmak

Performans ruh haline bağlıdır. Kahkaha Yogası sadece birkaç dakika içinde beyinde endorfin salgılanmasına sebep olarak bu ruh halini olumlu yönde değiştiren bir güce sahiptir.

Bilim, bize beynin diğer vücut organlarından % 25 daha fazla oksijene ihtiyacı olduğunu söylüyor. Kahkaha Yoga da bu net oksijen tedariğini artırarak optimal performans ve enerji seviyelerini artırmaktadır.

Takım Oluşturma

“Birlikte gülen insanlar birlikte çalışırlar”

Ünlü İngiliz komedyen John Cleese, Mumbai’ye yaptığı bir ziyarette, bu tespitine ilaveten kahkahanın insanların büyük bir bağlantısı olduğunu eklemiştir. Kahkaha tüm hiyerarşileri kırar ve

demokratik bir ortam yaratır.. Kahkaha Yoga çalışma ortamını önemli ölçüde değiştirme yeteneğine sahiptir. Çalışanları daha mutlu ve neşeli yapmak, olumlu zihinsel tutum, umut ve iyimserlik aşımalak konusunda etkilidir. Takım çalışmasına yardımcı olmak için iletişim becerilerini de arttırma konusunda yardımcıdır.

Liderlik Yetenekleri

İyi bir lider, duygularıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilen kişidir, diğerlerini anlar. Kahkaha Yogası, işyerinde diğer çalışanlar ile bağlantıya geçmenin ve duygusal bir denge getirmenin araçlarından biridir. Kurumsal hedeflere ulaşmada ve başarılı ierlemede bu ihtiyacı olmayan kurum yoktur.

Yenilik ve yaratıcılık

Dünyadaki en yaratıcı insanlar çocuktur. Kahkaha Yoga sisteminin özü çocuksu bir oyunculk sergilemektir. Bu oyunculuk yaratıcılığın merkezi olan beyinin sağ bölümünü uyarır.

İş yerindeki problemlerin çözümü ve kurumsal hedefler hakkında yeni fikirler ve anlayışlar oluşturulmasına yardımcı olur

İK Eğitimlerinde Dikkat Mesafesinin Artırılması

İnsan beyni 90 dakikadan fazla konsantre olamaz, daha sonra dikkat açıklığı azalır. 5-10 dakikalık bir Kahkaha Yoga seansı bile büyük bir enerji artışı sağlayabilir. Uzun İK eğitim oturumları ve konferansları sırasında dikkat süresini arttırmaya yardımcı olur, öğrenme becerilerini, konsantrasyon güçlerini ve potansiyeli geliştirir.

Olumlu Çalışma Ortamı

İş memnuniyetsizliği ve keyifsiz çalışma ortamı, insanları daha sık iş değiştirme arayışına itmektedir. Kahkaha Yogası olumlu enerji yayarak insanlar arasındaki iletişimi geliştirir ki “Bangalore çalışması” da duygusal zeka gelişimi için önemli olan, olumlu duyguların arttığını ve olumsuz duyguların azaldığını doğrulamıştır. Daha yapıcı bir çalışma ortamı yaratmak, sadakat ve bağlılık sağlamaya yardımcı olacaktır.

Motivasyon ve iletişim

Özellikle ön büroda, satış ve pazarlamada çalışanlar için Kahkaha Yoga, yüzlerde bir gülümseme ve vücutta iyi duygular üretir. Bu onların iletişim ve motivasyon becerilerini, dolayısı ile müşteri potansiyelini ve memnuniyeti arttırır.

Sağlık yararları

Her insanın temel amacı hayattan zevk almak, aileyle uyum içinde yaşamak ve bağlanacak daha çok arkadaşa sahip olmaktır. Ancak, kişi eğer hasta ise hayattan zevk alamaz. Kahkaha Yogası, fiziksel, zihinsel ve sosyal refahı en kısa sürede bir araya getiren, tek bir egzersiz sonrasında bile insanların faydasını hissedebildiği ideal egzersizdir.

Yoğun insanlar için ideal egzersiz

Dr. Kataria, tıp alanındaki 30 yıllık deneyiminde, hastalıkların en yaygun 2 nedeni olarak yanlış yemek alışkanlıkları ve egzersiz eksikliği olduğunu söylemektedir. Bunun sonucu olarak kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve stresle ilgili birçok hastalık ortaya çıkmaktadır.

İş adamları ve çalışanlar artık çok meşgul ve egzersiz için genelde fazla zaman yok. Stanford Üniversitesi’nden Dr. Williams Fry, 10 dakikalık doyurucu kahkahaların spor salonundaki makinede 30 dakika kürek çekmeye eşit olduğunu kanıtlamıştır. Bu çalışma, kas hareketleri açısından değil, kardiyo pulmoner dayanıklılık açısından yapılmıştır. Tüm aerobik egzersizlerin amacı kalp atış hızını uyarmak, kan dolaşımını arttırmak ve oksijen kullanım verimliliğini artırmaktır. 10 dakika boyunca kahkaha egzersizleri yaparsanız 30 dakika koşmanız gerekmeyebilir ve aynı avantajlardan faydalanırsınız.

Kahkaha Yogası Workshop uygulamaları için bize ulaşınız.

Outdoor Aktivite Merkezimiz PARKUR sitesi için tıklayınız.