Pazartesi sendromu efsanesine karşı çaresiz olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz… Uykudan kalktığınızda takındığınız aksi tavırlardan herkes muzdarip, inanın! Bu zombi etkisini ortadan kaldırıp haftanın ilk gününe mükemmel bir şekilde başlamanın yolu var… 

Pazartesi sendromu da neymiş? 
Uykusuzluk sizi canavara dönüştürmesin! Uykudan kalktığınızda takındığınız aksi tavırlardan herkes muzdarip, inanın! Bu zombi etkisini ortadan kaldırıp haftanın ilk gününe mükemmel bir şekilde başlamanın yolu var…

Haberiniz yoksa diye söyleyelim, herkesin O uykuya ihtiyacı var! Gece yarılarına kadar en sevdiği filmi izleyenlerin bileceği gibi uyandığınızda yenilenmiş olmak için 7 ila 9 saat uyumanız gerek. Bundan daha azı sizi sinirli, aksi, dalgın ve yorgun yapabilir. Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları gösterdi ki sadece uykusuz geçen bir gece bile iş yerindeki performansınızın düşmesine, egzersiz rutininizin yoldan çıkmasına, hatta ilişkilerinizin çatırdamasına bile neden olabilir. Ancak siz, yorgun gözler, endişelenmenize hiç gerek yok. Siz uykusuz kaldığınızda tam olarak neleriniz zarar görüyor, bu problemlerin üstesinden nasıl gelebilir ve dinç hissedebilirsiniz araştırdık.

Uykusuzluk kilo aldırır!

Uykusuz tek bir gece bu üç hormonun dengesini bozuyor: Ghrelin (yağ yapıcı ve şekerli yiyecekler istemenize neden olur), leptin (ne kadar yediğinizi belirler) ve kortizol (vücudunuza iç organlardaki yağ dokusunda artmaya neden olur).

Yapmanız gereken

Pastırma, yumurta, peynirli sandviç ya da çikolatalı kek gibi şeyleri canımızın istemesi ne kadar kolay olsa da onların da bir geri dönüşü var. Yağ yapıcı yiyeceklerin sindirilmesi için yüksek miktarda enerji gerekir ve bu besinler sizi daha tembel bir hale getirir. Tatlılar ve işlenmiş karbonhidratlar ise kan şekeri ve enerji seviyelerinizin çok hızlı artıp düşmesine neden olur.

Karbonhidrat ve proteinin doğru bir karışımı olarak en iyi seçenek:
– Kahvaltı için yulaf ezmesi ve bir elma
– Öğle yemeği için tam buğday ekmeği, ızgara tavuk ile salata
– Atıştırmalık olarak bir muz ile iki yemek kaşığı fıstık ezmesi
– Akşam yemeği için somon, esmer pirinç pilavı ve yeşil sebzeler

Sporu ihmal etmeyin!

Uykusuz geçen bir geceden sonra egzersiz vakti geldiğinde hayali bir “Ertele” tuşuna basarak sporu es geçiyor olabilirsiniz. Halbuki egzersiz yapmak daha iyi uyumanızı sağlar ve sporunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken

Uykusuzluktan yerlerde sürünüyor olsanız bile bir şeyler yapmanız gerek. Kendinize sadece 15 dakika egzersiz yapacağınızı söyleyin. Uykulu olduğunuz zamanlarda her zamanki egzersiz rutininizi uygulamayın. Yaptığınız egzersizin şiddetini ve süresini azaltın.

İş yerinde veriminizi kaybetmeyin!

Çok yorgun olduğunuz günlerde o günün bir türlü geçmediğini fark ettiniz mi? Halbuki uyuduğunuz zaman bu beyin hücreleri de yenileniyor, bu yüzden ertesi gün işlevinizi tam olarak yerine getirebiliyorsunuz. Ancak bu süreci kısa kestiğiniz veya engellediğiniz zaman performansınız zarar görmüş oluyor.

Yapmanız gereken

Öğle aranız geldiğinde arabanızda 10 veya 20 dakika kadar kestirmek, uykusuzluğun yol açacağı problemleri önlemek ve konsantrasyonunuzu geri kazanmak için ideal.
Eğer işe arabayla gitmiyorsanız (ve tuvalette uyumak bir seçenek değilse), yapabileceğiniz en iyi şey günlük işlerinizi vücudunuzun günlük ritmine göre ayarlamak olacaktır. Yaratıcılık veya beyin fırtınası yapmayı gerektiren işlerinizi sabah saatlerine, yani en dikkatli olduğunuz saatlere alın. Yapmanız gereken diğer rutin işleri ise (uykunuzda bile yapabilecekleriniz) saat 15.00’ten sonrasına, yani enerjinizin düşüşe geçtiği saatlerde yapabilirsiniz.

İlişkiniz bozulmasın!

Uykusuzluk sizi Medusa’ya dönüştürebilir. Uykusuz çiftlerin ertesi gün eşlerinin değerini bilmemesi ve onlara davranışlarında bir soğukluk olmasına da şaşmamak gerek. İnsanlar garantiye alınmış gibi hissettikleri zaman sinirlenir ve fedakarlık yapmaktan vazgeçerler. Bu, normalde sevgi dolu olan bir ilişkide gücenmelerin başlamasına neden olur.”

Yapmanız gereken

Negatife odaklanma eğiliminizi azaltın. İnce davranışları fark etmeyi uykusuz olduğunuz zamanlarda amaç haline getirin. Örneğin, eşiniz veya sevgilinizin size kahve getirmesi ya da büyük toplantınızdan önce sizi arayıp iyi şanslar dilemesi gibi. Siz pozitife odaklandıkça daha çok pozitif şeyler bulacaksınız ve partnerinize daha çok değer verebileceksiniz. Önce uykunuzu alın, ağır konuları ondan sonra halledin.

Yanlış karar vermeyin!

Bitkin olduğunuzda omzunuzdaki iyilik meleği de bitkin olduğundan şeytan dizginleri ele geçirir. Uykusuzluk çekenlerin oto kontrol seviyesi düşüyor. Böylece daha büyük riskler alıyor ve tehlikeden çok ödüle odaklanıyor. Bu yüzden de yanlış kararlar almalarının ihtimali yükseliyor.

Yapmanız gereken

Yürüyüşe çıkın ve biraz düşünün. Kendinize ne yapacağınızı ve yapmayacağınızı ve bunların nedenini söyleyin. Böylece amaçlarınıza bağlı kalmış olacaksınız. Bunların yanı sıra arkadaşların da gerektiği zaman oto kontrolünüzde etkili olduğunu unutmayın. Son olarak, kendinize sorun: Yarın bu yaptığınızdan pişmanlık duyacak mısınız? Eğer aldığınız cevap “Evet” ise üstüne bir uyku çekmekte yarar olabilir.

Kaynak: http://www.benimgibi.com

Team Blogumuzdan sizin için seçtiğimiz diğer makaleler: